Posunujeme historický odkaz stále dál ...

 
 

Stejně jako před čtyřmi lety námořní důstojník Ing. Dušan Jamný s kolegy z COS GROUP přeplul s motorovou jachtou S/Y NATALIE z francouzského přístavu Marseille do řeckých Athén, tak v průběhu minulého týdne opět dva bývalí členové z posádek bývalé ČNP a.s., Dušan Jamný a Tomáš Slimáček, převezli po ose tuto jachtu z Athén do Zadaru.

Abychom i Vám, čtenářům a zájemcům o svět jachtingu tento zážitek přiblížili, uvádíme alespoň několik základních dat z cesty, která trvala 5 dnů, od 1. do 5. 11. 2016.    Úterý 1. 11. 2016

 

Vyplouváme z Athén, opouštíme Marinu Kalamaki po obědě ve 14:30. Samotný výjezd za vlnolam Athénské mariny představuje nesmírný zážitek v podobě lodí – obrů, kotvících na rejdě námořního přístavu Piraues. Je to úžasný pocit proplouvat pouze ve dvou na palubě jachty, mezi těmito tiše a trpělivě čekajícími obry...

Večer připlouváme ke Korintskému kanálu, abychom jeho proplutím ušetřili několik set námořních mil a několik dnů plavby. Plavba Korintským kanálem, který je pouze 14m široký a téměř 7km dlouhý, je za tmy nesmírným zážitkem nejen pro kormidelníka, ale pro každého, kdo se v tichosti na palubě plavidla posunuje metr za metrem, v sevření téměř kolmých do nebe se tyčících skalních stěn.

Proplutím Korintského kanálu jsme se dostali na Korintské moře, jehož přeplavba trvala více než jeden celý den.

 

    Středa 2. 11. 2016
 

Za svítání proplouváme pod mostem Patras, abychom se zahlásili a vydali se na plavbu směr nejsevernější z Řeckých ostrovů Korfu. Celý den nás provází slunce, které nás hřeje na těle i na duši. Jsou Dušičky ! Plavba probíhá v klidu a pravidelném rytmu otáček lodního šroubu 29ti koňovým motorem Yanmar, až do okamžiku, kdy hodinu či dvě před západem slunce otáčky samovolně klesnou!

Lodní šroub se dostal do pasti roztrhaného jutového pytle na brambory ! I přes okamžité zařazení zpětného chodu se nám nepodařilo tento zádrhel odstranit. Celou noc jsme pluli ve strachu, zda-li lodní šroub vydrží...    Čtvrtek 3. 11. 2016
 

Ještě za tmy po 37 hodinách plavby čistého času jsme se uvázali na ostrově Korfu v Gouvia Marina, kde jsme dotankovali palivo a potápěč za 50€ zbavil naší NATALII nechtěného jutového pytle. Korfu jsme opustili v ten den ve 12:30, a vypluli směr do pobřežních vod Albánie. Dobrá viditelnost před západem slunce nám umožnila bezpečně proplout shlukem kamenných útvarů na severovýchodě ostrova Korfu. Téměř celou noc nás provázeli delfíni, kteří si vesele dováděli a plavali podél trupu naší lodě. Čekala nás dlouhá plavba po Adriatiku.

 

    Pátek 4. 11. 2016
 

Celodení plavba na chorvatský ostrov Vis. Počasí bylo stále ještě velmi příznivé, i když jasnou oblohu vystřídalo polojasno, které se začalo vlivem stále sílícího větru nepříjemně měnit.

 

    Sobota 5. 11. 2016
 

Do Mariny chorvatského ostrova Vis jsme připluli ráno v 7 hodin. Doplnili jsme palivo a krátce před devátou hodinou jsme vypluli na závěrečnou část naší plavby. Nebe bylo již zatažené a zlověstné mraky nevěštily nic dobrého. Vítr stále zesiloval. Jakmile jsme dopluli k ostrovu Zirije byla síla větru už 36 uzlů a vlny 4/5.

Loď musela uhnout z naplánovaného kursu, abychom se posunovali vpřed. Jižní vítr Jugo, který na nás nemilosrdně posílal jednu vlnu za druhou, naštěstí fučel zezadu, takže nás vždy „hodil“ směrem vpřed. Síla větru a vln několikrát vyřadila z provozu i autopilota, tak jsme museli dokormidlovat ručně až do Zadaru.

Plavba v noci za tmy, ve vlnách 4/5 metrů a síle větru cca 60km/h nám dala opravdu zabrat. Pokorně jsme přijali tento zdvižený prst pána moří Neptuna, a uvědomili si opět, kdo je tady pánem.

Díky odhodlanosti, a víře v dobrou věc kotví nyní naše jachta NATALIE v Marině Tankerkomerc v Zadaru a čeká na další plavbu, třeba i s Vámi na palubě...

 

 

Dušan Jamný & Tomáš Slimáček, listopad 2016
 

CZECHOSLOVAK OCEAN SHIPPING GROUP
Říčanská 1984/5, 101 00 Praha 10 - Vinohrady, IČO: 26126923, DIČ: CZ26126923
Tel.: +420 270 004 606, fax: +420 270 004 650, service@oceanshipping.cz