ZADAR TOUR – 7 dní

Pro ty které baví plachtění na moři, mají radost ze slunce a hvězd nad hlavou na noční obloze, nabízíme pohodovou plavbu v délce trvání jednoho týdne, kdy urazíme cca 120 Námořních mil, po klidných vodách Jadranu.

 

Den 1. : Zadar

Po tom, co se nalodíme na jachtu, seznámíme se s jejími nejdůležitějšími prvky bezpečné plavby, zajistíme nákupy proviantu a jiných nezbytností na samotnou plavbu, máme čas na to, abychom se prošli po jednom z nejkrásnějších měst severní Dalmácie. Dva jachtařské přístavy - mariny: Borik a Tankerkomerc. Stará část města se rozkládá na poloostrůvku. Město samo je pro své početné cenné historické a kulturní památky i pro svá kulturní zařízení jedním z nejpřitažlivějších míst v Dalmácii.

 

Den 2. : Zadar - Marina Iž

Po jednodenním pobytu v Zadaru vyplouváme druhý den směrem na jih. Našim cílem je Marina Iž. Cesta klidnými vodami ať už severní cestou tak i průlivem Zdrzela naproti Sukošanu nepředstavuje vzdálenost větší než 20Nm. Marína Veli Iž se nachází v krásném prostředí Chorvatského souostroví nedaleko města Zadar, mezi ostrovy Ugljan a Dugi Otok na stejnojmenném ostrově Iž, kde leží v menší zátoce. Marina je otevřena nonstop a svým návštěvníkům nabízí 150 kotvišť pro lodě na moři a dalších 45 kotvišť na souši, přičemž každé jedno kotviště má vodovodní a také elektrickou přípojku. Díky zátoce, ve které je marina umístěna jsou všechny lodě výborně chráněné před větrem, či silnými vlnami.

 

Den 3. : Iž - Telaščica záliv (via Mala Provesa): 18 Nm

Přejezd do zálivu Telaščica je velmi příjemnou plavbou. Návštěvníci se mohou koupat buď v přilehlé zátoce Telašćica nebo v jezeře Mir (0,23 km2) v těsném sousedství zátoky. Voda v jezeře je slanější a teplejší než v sousedním moři. Od moře je dělí jen úzký dlouhý skalní hřeben Grpašćak, který na jihozápadní straně spadá do moře téměř kolmými, asi 150 metrů vysokými stěnami. Telašćica se právě díky této scenerii počítá k nejkrásnějším a nejmalebnějším přírodním zákoutím na Jadranu.

 

 

Den 4. : Telaščica - Kornati, Marina Piškera: 17NM, Telaščíca - Kornati záliv Opat (ostr. Kornat): 23 Nm 

Kornati jsou rájem pro jachtaře. Jsou zde dvě jachtařské základny, a to ACI Marina Piškera na ostrově Vela Panitula (v národním parku) a ACI Marina Žut (mimo hranice národního parku). Protože některé ostrovy jsou díky členitosti a chráněným zátokám vynikajícími přístavy nebo kotvišti, byly před staletími používány piráty. Národní park Kornati byl vyhlášen v r. 1980 a zaujímá plochu 223 km2 souše a vodní hladiny, tedy převážnou část Kornatských ostrovů

 

Den 5. : Opat - Murter 25 Nm

Převážně strmé západní pobřeží je velmi členité. Některé jeho zátoky slouží jako dobrá kotviště pro malé lodě, např. Kosirina. Jiné zátoky slouží jako příjemné koupaliště, z nich pvní místo patří zátoce Slanica, dále jsou pláže v zátokách Koromašna, Dolac, Sveti Nikola, Kosirina. 

 

Den 6. : Murter - Biograd na Moru: 14 Nm

Město a přístav v Severní Dalmácii (5 500 obyv.), 28 km jihovýchodně od Zadaru. Tradiční, velmi pěkně upravené letovisko s bohatou vegetací. Rozkládá se na poloostrůvku mezi zálivy Bošana aSoline a na pevnině. Před Biogradem ostrůvky Planac a Sveta Katarina (s majákem).  Biograd je východisko lodních výletů do národního parku Kornati. Přístav pro jachty - marina má novou nemalou atrakci, a to podmořské osvětlení. Jako jediný na světě instaloval podmořská světla. Zatím jej osvětluje 9 silných světelných zdrojů, v plánu je jich však 40. Osvětlení je už dnes velmi efektní a vzbuzuje velkou pozornost návštěvníků.

 

Den 7. : Biograd na Moru - Zadar: 17 Nm

Poslední den plavby se vracíme zpět do výchozího Zadaru. Po vylodění můžeme ještě v Chorvatském letovisku relaxovat, či se připravit na návrat zpět do naší suchozemské středoevropské reality…