TROGIR TOUR – 7 dní

Další cestu po perlách Jadranu nabízíme všem opět pohodovou plavbu v délce trvání jednoho týdne, kdy tentokrát vyplouváme z přístavního městečka Trogir a čeká na nás rovněž +/- cca 120 Námořních mil, - dle toho, jaké destinace Jadranu ve finále navštívíme.

 

Den 1. : Trogir

Jakmile se nalodíme na jachtu, seznámíme se s jejími nejdůležitějšími prvky bezpečné plavby, zajistíme nákupy proviantu a jiných nezbytností na samotnou plavbu, máme čas na prohlídku po starobylém městě a přístavu Trogir. Nachází se 27 km západně od Splitu. Leží při Jadranské magistrále. Staré původní jádro na ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo (s pevninou spojen krátkým kamenným mostem), je přes Trogirský průliv - Trogirski kanal spojen moderním zvedacím mostem. Od r. 1997 je Trogir zapsán do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

 

Den 2. : Trogir - Šolta, Brać (Marina Milna)

Druhý den nás čeká plavba na ostrov Šolta a Brač. Od pevniny dělí ostrov Splitský průliv, od ostrova Velký Drvenik Šoltský průliv a od ostrova Brač Splitská úžina. Ostrov Šolta měří na délku 19 km, jeho šířka dosahuje 5 km. Nejvyšším vrcholem ostrova je Vela Straža (237 m).

Můžeme se rozhodnout a zrealizovat také noční přeplavbu na ostrov Vis. 

 

 

Den 3. : Šolta, Brać(Milna) - Sv. Klement(Marina Palmižana) nebo kotviště souostroví Marinkovac

Kotviště Marina Palmižana se nachází jižně od města Hvar na Paklených ostrovech (Pakleni otoci), ve stejnojmenné zátoce na severovýchodním pobřeží ostrova Sv. Klement. Paklené ostrovy (Pakleni otoci) je skupina 11 ostrovů, ostrůvků a několika útesů před přístavem města Hvaru. Táhnou se v délce asi 11 km jako val chránící město před větry vanoucími z moře. Téměř všechny ostrovy jsou díky členitosti a chráněným zátokám vynikajícími přístavy.

Zátoka Palmižana není příhodná pro koupání, zato sousední zátoka Vinogradišće je již po řadu desetiletí známá svou krásnou písečnou pláží s drobnými oblázky. Od přístaviště lodí v zátoce Palmižana stačí přejít po pěší cestě nízký ostrovní hřeben a každého návštěvníka nadchnou již první výhledy na malebnou hlubokou zátoku.

 

 

Den 4. : Marinkovac - Hvar (Marina Vrboska)

Možností koupání a pěkných pláží je na Paklených ostrovech mnoho. Jsou skalnaté i oblázkové, některé jsou navštěvovány především naturisty. Patří k nim pláž Jerolim na stejnojmenném ostrově, který je nejvýchodnějším ostrůvkem celého souostroví a leží tedy nejblíže k městu Hvar. Na ostrově býval františkánský klášter.

Druhým v pořadí od východu je ostrůvek Marinkovac (dříve se mu říkalo otok Sveti Stjepan, tedy ostrov sv. Štěpána). Navštěvuje se tu před větry chráněná, k severu orientovaná zátoka Ždrilica s oblázkovou pláží a restauracemi.

 

 

Den 5. Hvar - Brač (Bol)

Na Paklených ostrovech je několik zajímavých potápěčských lokalit:

  • Útesy Pločice při vnější straně Paklených ostrovů. Začíná se s potápěním na mělčině na severní straně ostrovů a pak se přesune pod vodou směrem na západ. Na stěně útesu je v hloubce 20 metrů bohatý podmořský život.

  • Stěna ostrůvku Vodnjak na jeho západní straně. Začíná v hloubce 6 metrů a na severní straně pak prudce klesá do hloubky 55 metrů. Je známá svými nádhernými červenými rohovitkami a četnými hejny ryb. Doporučuje se jen zkušeným potápěčům.

  • Stambedar, nejjižnější ostrůvek Paklených ostrovů, jižně od Sv. Klementu. Je navštěvován pro svou krásnou podmořskou stěnu, která spadá z hloubky 5 metrů do 45 metrů. Ve spodní části stěny jsou nádherné červené a fialové rohovitky. Celá stěna je plná děr, rozsedlin a puklin a velmi bohatého života (spousta ryb a dalších mořských organizmů).

Vrboska je malá rybářská a zemědělská obec, menší letovisko na severním pobřeží ostrova Hvaru. Leží v závěru poměrně hluboké úzké zátoky, 9 km východně od Starého Gradu. Zdejší ACI Marina Vrboska se dostala do povědomí jachtařů jako bezpečný přístav.

 

 

Den 6. : Brač - Trogir 

Největší ostrov ve skupině Středodalmatských ostrovů, třetí největší v celém jadranském souostroví (395 km2). Brač je od pevniny oddělen Bračským průlivem a Splitským průlivem (Brački kanal, Splitski kanal), od Hvaru Hvarským průlivem (Hvarski kanal), od Šolty Splitskou úžinou (Splitska vrata). Na většině pobřeží jsou pěkné pláže (drobné oblázky a písek). Vyniká zejména pláž Zlatni rat (Zlatý mys) v Bolu, pokládaná mnohými za nejkrásnější pláž na Jadranu. Hlavní letoviska jsou Supetar a Bol.

 

 

Den 7. : Trogir

Poslední den plavby se vracíme zpět do výchozího Trogiru. Po vylodění můžeme ještě v Chorvatském letovisku relaxovat, či se připravit na návrat zpět domů